«ЗОЛОТА ВІЗА»: НОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ УЗБЕКИСТАНУ
З 10 по 12 червня в Ташкенті відбудеться IV Міжнародний інвестиційний форум — важливий майданчик для обговорення інвестиційних перспектив Узбекистану. У центрі уваги ділової спільноти та ЗМІ опинилася і нова ініціатива — програма «Золота віза», спрямована на залучення іноземних інвесторів.
Згідно з Указом Президента Шавката Мірзійоєва від 18 квітня 2025 року, з 1 червня іноземні громадяни та особи без громадянства можуть отримати п’ятирічний вид на проживання в Узбекистані за спрощеною процедурою за інвестицію в розмірі $250 тис., а також по $150 тис. за кожного члена сім’ї (подружжя, дітей, батьків).
Програма має на меті створити сприятливі умови для інвесторів, зміцнити правові гарантії та інвестиційний клімат. Вона демонструє відкритість країни та прагнення до розвитку сталих міжнародних економічних зв’язків.
За останні 8 років, незважаючи на глобальні виклики, Узбекистан проводить відкриту та прагматичну зовнішню політику, що робить його привабливою країною для інвестицій.
З 2017 року в Узбекистан залучено понад $100 млрд іноземних інвестицій, реалізовано понад 1000 проєктів, запущено виробництво 1800 нових видів продукції. Було ухвалено закон про державно-приватне партнерство, який сприяв прискоренню економічного зростання.
Важливу роль в інвестиційному процесі відіграє Ташкентський міжнародний інвестиційний форум. У травні 2024 року в межах III форуму відбулося друге пленарне засідання Ради іноземних інвесторів при Президентові Узбекистану. Рада, створена з ініціативи глави держави, стала ефективною платформою для відкритого діалогу між урядом і міжнародними інвесторами.
Президент Мірзійоєв, виступаючи на форумі, підкреслив рішучість країни усунути бар’єри для бізнесу: «Наші реформи спрямовані на те, щоб кожен інвестор почувався вільно та впевнено». Цю політику високо оцінили провідні підприємці.
Так, засновник єгипетського холдингу Orascom Нагіб Савіріс зазначив, що діалог із Президентом Узбекистану надав впевненості в безпеці інвестицій. Його компанія вклала $400 млн у виробництво цукру та ще $20 млн — у видобуток золота й міді. Савіріс відзначив важливість таких реформ, як валютна лібералізація, реструктуризація держпідприємств і розвиток банківського сектору.
Ініціатива із запровадження «золотих віз» в Узбекистані спрямована на технічне оновлення економіки, модернізацію виробництв, приватизацію держпідприємств і створення робочих місць, особливо в регіонах. Вона відображає стратегічний курс країни на відкритість, захист капіталу та інтеграцію в глобальну економіку.
Детальніше
За інформацією Посольства Узбекистану в Україні