Квітень 2025 в Єрусалимі: Унікальний перетин у часі релігійних свят і подій
Місто Єрусалим вважається священним для трьох монотеїстичних релігій: юдаїзму, християнства та ісламу. Незабаром розпочнеться унікальний час, коли протягом одного місяця відбуватимуться важливі релігійні свята всіх трьох авраамічних релігій та пройде безліч присвячених ним ним подій.
Світлина Ігор Сальніков
У квітні 2025 року всі християнські конфесії святкуватимуть Великдень в один і той самий день, а католики цього року також відзначатимуть Святий Ювілейний рік. Це створює надзвичайну концентрацію релігійних подій в Єрусалимі, і Міністерство туризму Ізраїлю з нетерпінням чекає паломників і туристів, що прямуватимуть до Святої Землі, і радо їх вітатиме у квітні під час свят.
Як відзначають Страсний тиждень:
Страсний тиждень — це останній тиждень Великого посту перед святом Воскресіння Христова (Великодня, Пасхи). Він має особливе значення для християн, адже присвячений споминам про останні дні земного життя Ісуса Христа. Він починається у Вербну неділю і закінчується у Великодню неділю. Християни усього світу вшановують цей тиждень згідно релігійних традицій та звичаїв своїх громад.
- Пальмова (Вербна) неділя: На згадку про в’їзд Христа до Єрусалима багато вірян беруть участь у процесіях із пальмовими гілками. Однак у країнах Східної Європи, для яких пальма тривалий час залишалася екзотичною та недоступною рослиною, символом цього свята стала верба, що споконвіку асоціювалася із весняним пробудженням природи, тож ми називаємо цю неділю Вербною.
- Великий четвер: Цього дня Ісус Христос у знак покори омив ноги своїм учням і встановив Таїнство Євхаристії на Таємній Вечері. У багатьох релігійних громадах у цей день практикують омивання ніг на знак вшанування глибокого смирення Христа.
- Страсна П'ятниця: день скорботи на спомин про страсті та смерть Христа. Цього дня християни дотримуються суворого посту і відвідують церковні служби.
- Велика Субота: день очікування і молитви перед святкуванням Великодня.
- Великдень/Світле Христове воскресіння: найдавніше християнське свято, головне свято богослужебного року, встановлене на честь Воскресіння Ісуса Христа. У цей день у церквах проходять урочисті богослужіння, а родини збираються вдома навколо святкової трапези.
Під час Страсного тижня Свята Земля, а особливо Єрусалим, стають місцем неймовірного духовного тяжіння, оскільки саме там відбувалися усі євангельські події. Це час, коли історія оживає. Можливість провести Страсний тиждень в Єрусалимі - це унікальний духовний досвід для кожного вірянина.
У цей час вулиці, церкви та історичні пам’ятки Єрусалима перетворюються на велику сцену просто неба для вшанування євангельських подій. Паломники йдуть тими самими шляхами, якими ходив Ісус Христос, моляться у тих місцях, де Ісус перебував під час останнього тижня свого земного життя і відчувають на собі неповторну духовну атмосферу міста, яке було свідком того, що тут відбувалося більш ніж дві тисячі років тому. Серед усіх Святих місць найбільше вшановують Храм Гроба Господнього – головну церкву християнського світу, зведену над місцем розп’яття, тимчасового поховання і воскресіння Христа і Via Dolorosa – шлях, яким Ісус йшов до місця свого розп’яття. Це- найважливіші місця для християнської релігії, які щороку приваблюють десятки тисяч паломників.
Певні християнські традиції та ритуали, коли вони відбуваються саме у Єрусалимі під час страсного тижня, надають вірянам-паломникам унікальний духовний досвід, який неможливо отримати у будь-якій іншій точці світу.
- Процесії на Оливній (Єлеонській) горі у Пальмову (Вербну) неділю.
- Церемонія омовіння ніг у Великий четвер.
- Церемонія сходження Благодатного вогню у Храмі Гроба Господня Великодньої ночі. В ніч з Великої суботи на Великдень у Храмі Гроба Господнього відбувається церемонія сходження Благодатного вогню, на яку стікаються віряни православних церков світу. Деякі країни навіть відправляють літаки до Єрусалиму, щоб отримати цієї ночі Благодатний вогонь і привезти його до церков своєї держави.
Єрусалим є домом для багатьох християнських громад різних конфесій. Багато хто з них має власні унікальні ритуали та традиції вшанування Страсного тижня, які додають Великоднім святам у Єрусалимі додаткового багатства й розмаїття.
Страсний тиждень у Святій Землі – це глибокий і зворушливий духовний досвід, який дозволяє християнам з усього світу припасти до коріння своєї релігії та відтворити у своєму серці основоположні події християнства саме там, де вони відбувалися дві тисячі років тому, долучившись до святкових ритуалів та церемоній в Єрусалимі. 2025 рік буде особливим, оскільки цього року християни всіх конфесій святкуватимуть Страсний тиждень і Великдень в одні й ті самі дати. Крім того, 2025 рік є Святим Ювілейним роком для католиків. Це створить в період з 13 по 20 квітня 2025 року надзвичайну концентрацію релігійних заходів у святих місцях Єрусалиму. Вони відбуватимуться біля Стіни плачу, у Храмі Гробу Господнього, біля Садової могили, на Via Dolorosa та у всіх християнських церквах по всьому місті.
Ті, хто у цей час відвідають Старе Місто Єрусалиму стануть свідками унікальної міжконфесійної взаємодії. Єврейські паломники, що прибудуть на свято Песах, заповнять вулиці та молитимуться біля Стіни Плачу, а християнські туристи, священники та віряни візьмуть участь у великодніх процесіях, службах та церемоніях, що відбуватимуться згідно різних християнських традицій. У деякі дні кілька християнських конфесій будуть одночасно проводити богослужіння в Храмі Гробу Господнього. Все це створюватиме надзвичайну атмосферу релігійного піднесення у місті.
Міністерство туризму Ізраїлю мобілізувало всі свої ресурси та досвід, щоб надати паломникам ювілейного року можливість отримати максимальну гостинність та унікальний досвід духовного збагачення.
Основні ініціативи Міністерства включають у себе:
- Розвиток туристичної інфраструктури:
- оновлення ключових місць паломництва;
- покращення паломницьких і туристичних можливостей тощо.
- Культурно-освітні програми:
- професійна підготовка екскурсоводів;
- співпраця з усіма відповідними галузями індустрії туризму;
- створення паломницьких сертифікатів та відео багатьма мовами світу;
- проведення вебінарів та створення онлайн-ресурсів для католицьких громад у всьому світі;
- прийом офіційних делегацій від Католицької Церкви
- Особливі події та співпраця з католицькими інституціями :
- відкриття великої виставки в Музеї Ізраїлю на честь 60-річчя його заснування, де в рамках експозиції буде виставлений оригінал сувою Книги Ісаї, знайдений у печерах Кумрану біля Мертвого моря (один із всесвітньо відомих Сувоїв Мертвого моря/Кумранських рукописів). Книга Ісаї вважається однією з найважливіших у християнстві.
- Паломницька ініціатива «Шлях до Єрусалиму» - вражаюче пішохідне паломництво із порту Яффо до Єрусалиму. Згідно центральної теми цьогорічного ювілею, шлях паломництва є символом духовного оновлення та надії. Щоб відзначити ювілейний рік, з 14 по 19 квітня сучасні паломники можуть пройти пішки прадавнім паломницьким шляхом від порту Яффо до Яффських воріт в Єрусалимі. Протягом 5-денної подорожі довжиною у 111 км для її учасників будуть підготовлені місця для відпочинку та нічлігу.
- довгоочікуване відкриття Кустодією Святої Землі історичної частини Музею Terra Sancta в Єрусалимі, де буде представлено колекцію експонатів, що мають безпрецедентне релігійне та історичне значення для християнського світу
- Комплексні археологічні розкопки 600-метрової Паломницької дороги в Місті Давида, яка веде веде від басейну Сілоам до Храмової гори, наближаються до завершення. Відкриття цього унікального історичного об’єкту, заплановане на ювілейний 2025 рік, стане важливим доповненням до єрусалимських паломницьких та туристичних маршрутів.
- Співпраця та координація заходів з Кустодією Святої Землі для оптимізації відвідування паломницькими групами служб у базиліках.
Цього ювілейного року Ізраїль сердечно запрошує «Паломників надії» розпочати духовну подорож по священних місцях Святої Землі, самі камені яких просякнуті пам’яттю про тисячоліття молитви та віри, водночас насолоджуючись теплотою та гостинністю людей, що її населяють. Будемо разом паломниками надії!
За нижченаведеними посиланнми можна переглянути основні сайти/документи, за допомогою яких можна дізнатися більше про події наступного ювілейного року та їхнє значення:
Офіційний сайт ювілейного року
Папська булла «Spes non confundit», якою він проголошує 2025 рік ювілейним
За інформацією Міністерства туризму Держави Ізраїль