Центральна Азія та Європейський Союз виходять на новий рівень взаємодії - ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю ПРЕЗИДЕНТА УЗБЕКИСТАНУ ДЛЯ EURONEWS
В умовах зростаючої геополітичної нестабільності, економічних ризиків і кліматичних викликів, Центральна Азія та Європейський Союз виходять на новий рівень взаємодії. Саміт «Центральна Азія – Європейський Союз» у Самарканді став не просто зустріччю лідерів, а важливим етапом у формуванні нового формату міжрегіонального партнерства, що ґрунтується на глибокому історичному діалозі, спільних інтересах і прагненні до сталого розвитку.
Напередодні саміту Президент Республіки Узбекистан Ш.М. Мірзійоєв дав ексклюзивне інтерв’ю для EURONEWS.
«Історично склалося так, що світ із Самарканда бачиться єдиним і неподільним, а не роз’єднаним. У цьому й полягає суть унікального феномену – "самаркандського духу", на основі якого вибудовується принципово новий формат міжнародної взаємодії», — відповів Шавкат Мірзійоєв на актуальне питання про вибір місця проведення форуму.
На запитання про те, які дії з боку ЄС можуть вивести зв’язки з Центральною Азією на новий рівень, Шавкат Мірзійоєв зазначив, що в країні активно створюються умови для покращення бізнес-середовища, зокрема впроваджується система «єдиного вікна» для іноземних інвесторів, лібералізується валютний ринок і знижується податкове навантаження. У 2024 році товарообіг з ЄС склав $6,4 млрд, а в Узбекистані працюють понад 1000 підприємств з європейським капіталом із загальним обсягом інвестиційних проєктів понад $30 млрд.
Президент підкреслив, що підписання Угоди про розширене партнерство з ЄС відкриє нові можливості для поглиблення зв’язків, додавши: «Ми готові постачати на ринок ЄС більше якісної, екологічно чистої продукції, що відповідає високим європейським стандартам».
Важливим аспектом є розвиток транспортно-логістичних коридорів, що дозволить Центральній Азії стати активним учасником глобальної економіки. Необхідно активізувати механізми фінансової підтримки через міжнародні інститути, що допоможе поліпшити умови для малого і середнього бізнесу.
Згідно з інтерв’ю, пріоритетом для ЦА є просування «зеленої» політики. У межах Самаркандського саміту була представлена Регіональна концепція «зеленого» розвитку, спрямована на ефективне партнерство у сфері природокористування та впровадження «зелених» технологій.
Було запропоновано розвивати «Зелене партнерство ЄС – Центральна Азія», включно з проєктами у сфері відновлюваної енергетики, екосистемного відновлення та цифрового моніторингу клімату.
На завершення інтерв’ю Глава Узбекистану звернувся до європейських партнерів: «Ми виступаємо за конструктивну співпрацю, засновану на принципах взаємної вигоди та довіри, в інтересах сталого розвитку та підвищення добробуту наших народів.
Ми високо цінуємо підтримку Європейським Союзом наших прагнень до відкритості регіону, його процвітання та зміцнення суб’єктності. Особливо важливо, що ЄС поділяє нашу мету — трансформацію Центральної Азії в згуртований і динамічно розвинений регіон, готовий до відкритого і рівноправного партнерства з усіма зацікавленими сторонами».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю можна за посиланням.
За інформацією Посольства Узбекистану в Україні