МИСТЕЦТВО ВИГОТОВЛЕННЯ ТА ГРИ НА РУБАБІ ВКЛЮЧЕНО ДО СПИСКУ НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО

Мистецтво виготовлення та гри на рубабі включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.


Рішення було схвалено 4 грудня ц.р. на 19-й сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в столиці Парагваю Асунсьйоні.

У рішенні комітету зазначено, що рубаб є одним із найдавніших музичних інструментів Центральної, Південної та Південно-Західної Азії.
Підкреслено, що це мистецтво сприяє культурній і соціальній згуртованості, розвитку культурних обмінів і солідарності, а також робить внесок в освіту, гендерну рівність і сталий розвиток.

Мистецтво виготовлення та гри на рубабі стало 16-м елементом нематеріальної культурної спадщини людства, включеним до Репрезентативного списку ЮНЕСКО за ініціативи Узбекистану.

Під час поточної сесії 24 держави-члени комітету, які представляють 183 держави-учасниці Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини, розглянуть 63 заявки на включення до списків конвенції:

•    58 заявок на включення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства (включно з 5 запитами на розширення елементів, раніше включених до списку за заявками інших держав);

•    2 заявки на включення до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони;

•    3 заявки на включення до Реєстру передового досвіду зі збереження нематеріальної культурної спадщини.

У зв'язку з позитивними результатами заходів з охорони, здійснених після включення елементів до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, комітет також розгляне 3 заявки на переведення елементів із Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Список доступний на сайті ЮНЕСКО.

У 2023 році до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО було внесено три соціокультурні номінації Узбекистану — художнє оформлення тексту тазхіб, іфтар і кераміку, а у 2022 році — шовківництво та переказ притч про Ходжу Насреддіна.

За інформацією Посольства Республіки Узбекистан в Україні