Республіка Ірак та Україна: тривка дружба та новий виток співпраці
Тимчасовий Повірений у справах Республіки Ірак в Україні,
Повноважний Міністр Казем Тарек Аділ Казем
16 грудня 2024 року виповнюється 32-га річниця встановлення дипломатичних відносин між Республікою Ірак та Україною. Проте насправді історія дружби та співпраці між двома країнами сягає 60-х років минулого століття, відображаючи незмінний різновекторний розвиток двосторонніх зв’язків та їхнє поступальне зміцнення після здобуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року. З моменту свого офіційного відкриття 22 червня 2009 року Посольство Республіки Ірак у Києві прагнуло й прагне поглибити співпрацю в політичній, економічній, культурній та інших сферах на благо спільних інтересів. Його дипломатична діяльність щодо взаємодії з Українською Стороною та опіки іракською діаспорою в Україні продовжилася навіть попри початок російсько-української повномасштабної війни 24 лютого 2022 року.
Впродовж цієї історії іраксько-українських дипломатичних відносин відбулися численні двосторонні заходи, взаємні візити, зустрічі та контакти між посадовими особами обох країн на різних рівнях, зокрема:
- 18 лютого 2023 року Й. В. Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Республіки Ірак Фуад Хусейн зустрівся з Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою на полях Мюнхенської конференції з безпеки, після чого український міністр відвідав Ірак 17 квітня 2023 року;
- 10 квітня 2023 року Й. В. Прем’єр-міністру Республіки Ірак Мухаммаду Шіа Ас-Судані зателефонував Президент України Володимир Зеленський, а 19 травня 2023 року Сторони зустрілися на полях 32-го саміту Ліги арабських держав у Королівстві Саудівська Аравія;
- 21 травня 2024 року Й. В. Прем’єр-міністру Республіки Ірак вдруге зателефонував Президент України, після чого Й. В. Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Республіки Ірак узяв участь у 1-му Глобальному саміті миру, який відбувся у Швейцарії 15-16 червня 2024 року і під час якого зустрілися очільники зовнішньополітичних відомств обох країн;
- спільно з Міністерствами закордонних справ Іраку та України Посольство працює над підготовкою до проведення найближчим часом засідань 4-ї сесії політичних консультацій задля зміцнення двосторонніх відносин між Сторонами та координації їхніх позицій на міжнародних майданчиках щодо питань, об’єднаних спільним інтересом;
- 21 червня 2024 року Президент України Володимир Зеленський своїм указом призначив Івана Довганича Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Ірак, що є кроком, який сприятиме розвитку та поглибленню двосторонніх дипломатичних відносин;
- щодо зміцнення іраксько-українських контактів у інших сферах, то 9 серпня 2023 року відбулася онлайн-зустріч між Й. В. Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Республіки Ірак Фуадом Хусейном та Першим віце-прем’єр-міністром, Міністром економіки України Юлією Свириденко, яка є Головою Української Сторони в Іраксько-Українській Спільній Комісії з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва, створеній ще у 2001 році. На сьогодні було проведено чотири сесії вищезгаданої Комісії, остання з яких відбулася у Багдаді в грудні 2012 року. Посольство наполегливо працює у координації з Іракською та Українською Сторонами задля проведення засідань 5-ї сесії на початку наступного року.
Завдяки активній взаємодії з Українською Стороною посольство продовжує роботу над активізацією торговельно-економічної співпраці задля підвищення показників двосторонньої торгівлі через диверсифікацію української сільськогосподарської, продовольчої та промислової експортної продукції, якої потребує іракський ринок, і виведення посередників із процесу реалізації торговельно-економічної співпраці між двома країнами. Посольство також переймається питанням відновлення діяльності Іраксько-Української ділової ради та заохочення компаній і підприємців обох країн до участі в економічних виставках і форумах, які проводять на території Іраку та України, враховуючи, що переважна частка у торговельному обміні між двома країнами належить саме приватному сектору.
Водночас на увагу заслуговує той факт, що з-поміж українських приватних підприємств є ті, які вже мають досвід ведення торговельно-економічної діяльності в іракському регіоні Курдистан та участі в реалізації проєктів як житлового будівництва (зокрема в Багдаді), так і дорожнього, а також проєктів із відновлення електромереж і розробки нафтових родовищ на півдні Іраку.
Що ж до двосторонніх міжпарламентських зв’язків, то вони базуються на роботі парламентських груп дружби в обох країнах. Зокрема, Посольство провело низку зустрічей із Головою депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак, на яких обговорювали питання, що становлять обопільний інтерес. Першочергово це парламентська співпраця між Іраком та Україною, організація взаємних візитів членів обох парламентських груп дружби, обмін парламентським досвідом, а також координація між Радою представників Республіки Ірак і Верховною Радою України з метою налагодження контактів між народними депутатами обох країн та роль, яку відіграють іраксько-українські парламентські групи дружби у цій сфері.
Крім того, Посольство стежить за виконанням низки угод і меморандумів про взаєморозуміння, підписаних між Іраком та Україною, водночас координуючи з профільними органами обох Сторін завершення процесу укладання інших різнонаправлених угод і меморандумів та їхню імплементацію.
Іракська дипломатична місія в Україні також надає великого значення розвитку двосторонніх відносин в освітній і науковій сферах. На непоодиноких зустрічах із посадовими особами Міністерства освіти і науки України обговорюють шляхи поглиблення іраксько-української освітньо-наукової співпраці та реалізації Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Міністерством вищої освіти і наукових досліджень Республіки Ірак про співробітництво в галузі освіти і науки від 2013 року. Також порушують питання розширення прямих контактів і академічної співпраці, обміну науковим досвідом і можливості проведення спільних наукових конференцій між успішними закладами вищої освіти обох країн.
Водночас на рахунку Посольства численні візити до різних відомих українських університетів та не менш численні зустрічі з їхніми очільниками в стінах самого диппредставництва, під час яких обговорюють питання, пов’язані з навчанням іракських студентів у закладах вищої освіти України, і шляхи подолання труднощів, з якими вони стикаються, а також перспективи зміцнення співпраці між іракськими й українськими університетами, особливо щодо обміну науковим і академічним досвідом, освітніми програмами, дослідженнями та науковими кадрами, проведення курсів підвищення кваліфікації викладачів, обміну візитами та встановлення партнерських відносин між авторитетними українськими й іракськими університетами.
Висвітлюючи позицію Республіки Ірак щодо російсько-української війни, варто роз’яснити, що наша країна займає нейтральну позицію, зосереджену на тому, аби не виступати на боці однієї сторони проти другої, керуючись положеннями Конституції Іраку, та закликає до діалогу й мирного врегулювання конфліктів за участю всіх сторін конфлікту, а також підтримувати зусилля, спрямовані на припинення цієї війни і просування мирних ініціатив, покликаних віднайти шлях для справжнього й тривалого розв’язання конфлікту, забезпечуючи повагу до принципів міжнародного права та Статуту ООН.
Не зайвим буде зазначити, що арабська міністерська контактна група з питань російсько-української кризи, сформована Радою міністрів Ліги арабських держав у березні 2022 року, включно з Іраком, раніше виступила з мирною ініціативою щодо розв’язання російсько-українського конфлікту, а також 5 квітня 2022 року у Варшаві провела зустріч із попереднім Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою для обговорення шляхів врегулювання кризи, перед цим у москві зустрівшись із Міністром закордонних справ росії сергієм лавровим. Зазначена ініціатива має на меті вислухати всі причетні сторони та обмінятися думками з пошуку рішення, яке веде до перемир’я, стриманості та припинення вогню, а також напрацювати шляхи відновлення стабільності, припинення наявної гуманітарної кризи, завершення війни між росією та Україною, аби сісти за стіл переговорів під егідою ООН і розпочати серйозний діалог заради досягнення взаєморозуміння, яке гарантує реалізацію інтересів усіх сторін.
На завершення Посольство Республіки Ірак в Україні щиро вітає дружній український народ із нагоди 32-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Республікою Ірак та Україною, бажаючи Україні миру, а дружнім двостороннім зв’язкам подальшого зміцнення.
Спільний проєкт Посольства Республіки Ірак в Україні та Часопису