«Соняшник»: культурна дипломатія в дії

В рамках міжнародного проєкту БО МБФ «Соняшник»  «Діти України - дітям світу»  з 19 по 25 березня 2024 року в Чехії з великим успіхом пройшов фестиваль «Молодь України - молоді Чехії».

Організаторами фестивалю є Міжнародний благодійний фонд «Соняшник» на чолі з президенткою МБФ Аллою Горбуновою і директоркою Ларисою Редько та Східно-європейський слов‘янський  університет (м. Ужгород) на чолі з ректоркою Людмилою Несух. Гостинно зустрів юних талантів з України та Чехії Південно-чеський університет в Чеських Будейовіцах на чолі з пані деканом педагогічного факультету Хеленою Колдовою та продеканом Мирославом Прохазкою. Партнерами фестивалю «Молодь України – молоді Чехії» виступили ПрАТ «СК»ІНТЕР-ПЛЮС», Фонд Бориса Колеснікова, Національна премія «Оберіг людства». Інформаційний партнер фестивалю – журнал «Часопис «Київ дипломатичний»&«Kyiv Diplomatic» Magazine».

Спеціально запрошеною гостею фестивалю стала Народна артистка України, доцент кафедри бандури Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського, викладач академічного вокалу Людмила Ларікова. Гімн Чеською Республіки у її виконанні став приємною несподіванкою для чехів, а неперевершена гра на бандурі вразила не тільки глядачів, але й юних артистів.

Учасниками творчо-екскурсійно-реабілітаційного туру стали діти-сироти, діти, батьки яких загинули на фронті, діти, батьки яких захищають Україну на передовій, творчі діти. У фестивалі взяли участь юні артисти з Києва, Вишневого, Білої Церкви, Баришівки, Шумська Тернопільської області, Ужгорода.

Як зазначила пані Горбунова, головною метою проєкту «Діти України – дітям світу»  є мультикультурний обмін, встановлення добросусідських взаємин між молодим поколінням України та країн світу, налагодження контактів між дітьми та молоддю за допомогою музики, творчості та культурної дипломатії.

Найшвидше знаходять спільну мову саме діти, для них не існує мовних чи соціальних бар’єрів. Саме тому так легко і невимушено спілкувались учні школи міста Глубока над Влтавой та юні гості з України. Директор школи Ярослав Шмід провів цікаву екскурсією школою, а юні артисти влаштували імпровізовані виступи для своїх чеських однолітків.

Та найбільше уваги привернув безпосередньо фестиваль, в якому взяли участь не тільки юні артисти з України, але й учні і студенти з середніх і вищих навчальних закладів міста Чеські Будейовіци.

Бездоганно провели концерт сестри Валерія та Владіслава Скрипнік. До того ж ці дівчатка є чудовими виконавицями, вони навчаються у музичній школі № 22 м. Києва (викладач Олена Люта-Новікова). Також глядачі відзначили яскравий та емоційний виступ вихованця вокальної студії «Камертон» п\к Супутник Оболонського р-ну м. Києва Дмитра Карабета (керівник Анжела Бондаренко).

У середній віковій групі чудово виступили вокалістки з м. Біла Церква Київської області Вероніка Новохацька, Марія Кузьмінська, Маріанна Мороз, керівник Інна Гужель, та вокальний ансамбль з м. Вишневе «Алегро» (керівник Ольга Кравченко).

Достойно та різножанрово представили старшу вікову категорію учні дитячої музичної школи Баришівської селищної ради Дмитро Восколович, Каріна Живиця, Аліса Бурак, Олександра Задорожня, Анна Старинко, Поліна Івченко (викладач по класу сольного співу Наталія Деркачевська, викладач по класу гітари Андрій Буряк).

Не менш потужно на фестивалі була представлена хореографія.  Зразковий хореографічний колектив "Зорепад" Центру культури і дозвілля Шумської міської ради  (керівник Надія Корендович) зачарував глядачів високим професіоналізмом та бездоганним виконанням надважких фігур українського гопака, ніжним дівочим та мужнім  парубочим патріотизмом юних танцюристів.

А колектив дитячого будинку родинного типу «Моя нова сім‘я» з Ужгорода (директор Валентина Балан-Червоноока) презентували не тільки українські танці, але й угорський чардаш та запальну циганочку. Але найбільше емоцій у глядачів та учасників фестивалю викликала вокально-хореографічна композиція «Ти знаєш, що ти людина», яку діти з Ужгорода виконували з сурдоперекладом.

Епічним фіналом концерту стало виконання усіма учасниками фестивалю пісні «Червона калина», яка від початку повномасштабного вторгнення стала музичною візитівкою нескореної України.

Продовженням творчо-екскурсійно-реабілітаційного туру були захоплюючі прогулянки Прагою з професійним гідом, неймовірні краєвиди столиці Чехії, вбраної, наче до шлюбу, білим яблуневим цвітом. І на кожному кроці майоріли поряд з прапорами Чехії та Євросоюзу жовто-блакитні українські прапори. Підтримка нашої батьківщини у цю скрутну годину відчувається не тільки на урядовому рівні від президента Петра Павела, а й від пересічних мешканців країни. Особливо відчутною вона ставала у той момент, коли чехи дізнавались, що ці дітки приїхали лише на декілька днів, і знову повертаються в Україну.

Діти – посли миру, наше майбутнє, молода генерація, якій будувати нову вільну мирну Україну. Тому абсолютно логічним продовженням міжнародного фестивалю стала зустріч юних українців з Тимчасовим повіреним у справах України в Чехії Віталієм Усатим в Посольстві України в Празі. А концерт юних митців викликав хвилю неймовірних емоцій у працівників нашого посольства – задоволення від спілкування на часточці української землі у середмісті чеської столиці отримали і діти, і дорослі. Саме такою має бути культурна дипломатія в дії!

Насамкінець на учасників фестивалю «Молодь України – молоді Чехії» чекала захоплююча екскурсія до серця найвідомішої історичної пам’ятки Праги – старої ратуші. Історія, містика, архітектура, державництво сплелись у мережеві часів та епох: щогодини розпочинають свій танок на найвідомішому годиннику Чехії фігурки, що уособлюють Святих, гріхи та чесноти, а строкатий натовп зачаровано споглядає цю споконвічну виставу. Прогулятись залами, відчути подих історії старого магістрату та насолодитись панорамою Старомеської площі з верхівки ратуші юні артисти змогли завдяки  директору культурно-освітнього центру «Крок» у Празі Тарасу Костюку, голові соціальної комісії з охорони здоров'я, кандидатці до Європарламенту Інзі Петричці та голові комісії з культури, депутату Гонзі Вольфу.

Фестиваль «Молодь України – молоді Чехії» проходив напередодні Великодня. То ж усі учасники отримали солодкі подаруночки від чеського великоднього зайчика, які радо презентував Тарас Костюк.

Діти повернулись в Україну, але культурні місточки, зведені завдяки таким фестивалям, залишаються. І таких місточків варто будувати більше і більше, особливо зараз, у час великих випробувань для нашої країни. Саме в цьому і полягає сенс культурної дипломатії, а діти – найкращі її провідники.

Антоніна Ліннік.