Чи знаєте Ви, що засновником "Алгебри" Мухаммад ібн Муса аль Хорезмі був родом з Узбекистану?

Мухаммад ібн Муса аль Хорезмі – найбільший мусульманський вчений ІХ століття, астроном, математик, географ. Його внесок у середньовічну науку величезний. Завдяки йому Європа дізналася, що таке десятковий рахунок та цифри, а терміни алгебра та алгоритм є похідними від його імені та назви наукової книги.

Детальних відомостей про життя аль Хорезмі, на жаль, зберіглося мало. Відомо, що талановитий вчений народився в Хіві приблизно 783 року. Зрілі роки вчений провів у Багдаді під керівництвом місцевого каліфу та покровителя наук аль Мамуна. Там аль Хорезмі очолював багдадську бібліотеку «Будинок мудрості». У цій же бібліотеці були написані численні наукові праці вченого з алгебри та астрономії.

Праця аль Хорезмі з алгебри «Китаб аль-джебр ва-ль-мукабала» набула такої популярності на середньовічному Заході, що кілька століть поспіль служила класичним математичним текстом для студентів європейських університетів.

Завдяки математичним обчисленням, він здійснив досконалі розрахунки позиції Сонця, Місяця та планет під час сонячних затемнень. У 827 році в пустелі аль Хорезмі брав участь у вимірі довжини градуса дуги земного меридіана.

Протягом 700 років, отримані аль Хорезмі математичні результати, залишалися неперевершеними за точністю. Стільки ж протрималася достовірна модель Землі, яку він створив. Така модель стала прообразом сучасного глобусу.

За такий вагомий внесок у математичну науку та її популяризацію світова наукова громадськість справедливо прозвала аль Хорезмі «Батьком алгебри». Відомий американський історик науки XX століття Джордж Сартон про найталановитішого математика сказав: «Аль Хорезмі найбільший математик свого часу і, якщо взяти до уваги всі обставини, один з найбільших усіх часів».

https://uzbekistan.travel/en/o/al-khorezmi/

За інформацією посольства Республіки Узбекистан в Україні.