ПЕРЕОСМИСЛЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ПОРЯДКУ ДЕННОГО У СФЕРІ БЕЗПЕКИ ТА РОЗВИТКУ: СТІЙКІСТЬ ТА ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ, А ТАКОЖ СПІВПРАЦЯ ПІВДЕНЬ-ПІВДЕНЬ

Завершальна панель вчорашнього дня конференції мала назву  «Переосмислення міжнародного порядку денного у сфері безпеки та розвитку: стійкість та відновлення України, а також співпраця Південь-Південь». До неї долучилися експерти з країн Латинської Америки, Африки, Індії та Естонії. Учасники мали нагоду висловитися з приводу перспектив розвитку стійкої глобальної архітектури безпеки, регіональної співпраці та можливих загроз для цих процесів. 

Модератором та учасником дискусії виступив науковий співробітник ICDS в Таллінні Іван Кліщ – експерт на початку обговорення одразу зазначив: необхідно розбудувати світову систему безпеки задля забезпечення свободи від страху для людства. Пан Іван наголосив на важливості реалізації винятково української формули миру, оскільки лише Україна має право визначати умови завершення війни. 

«Комунікація між Україною та країнами Глобального Півдня є важливою – сьогодні тут ми маємо можливості для того аби дійти до консенсусу з питань безпеки», – зауважив пан Іван.

Крім того, він вірить, що переосмислення багатьох аспектів міжнародного порядку постає невідворотним для забезпечення взаємодії безпеки й розвитку.

До гостей із розповіддю про власне розуміння співпраці України із країнами Глобального Півдня звернувся також Армі Чанна, засновник і президент Індійсько-української торгово-промислової палати (IUCCI). Підприємець поділився історією перемовин про створення спільних ініціатив з українськими дипломатами в Індії, а також висловив вдячність усій українській нації за надихання бути стійкими.

З Мексики для участі в міжнародній конференції прибула й Бренда Естефан – аналітикиня з міжнародних відносин. Експертка висловила підтримку Україні в налагодженні тісніших відносин із країнами Глобального Півдня і заохотила обидві сторони продовжувати активнішу співпрацю на противагу намаганням РФ знайти партнерів у регіоні.

«Хто б міг подумати, що з Україною об’єднається в боротьбі проти ворога не лише Захід, а й країни Глобального Півдня? Однак, це не має викликати здивування – усім нам є що втрачати в разі перемоги РФ, котрої увесь світ не має допустити», – зазначила Бренда Естефан.

Водночас вона нагадала: варто будувати наративи щодо взаємин України з державами вищезгаданого регіону не на об’єднанні проти ворога – Росії, а базуючись на фундаментальній важливості та вигоді взаємодії двох сторін без прив’язки до третіх акторів.

До обговорення злободенних питань долучився також гість із Уругваю Маріо Перейра Гармендіа, доцент юридичного факультету Університету Наварри. Учасник дискусії підкреслив неможливість у наявних умовах укладання мирної угоди – це суперечить інтересам і України, і глобальної безпекової структури. 

«Ніхто не намагається знайти спільну мову зі злочинцем, коли той грабує, гвалтує або ж калічить – чому ж тоді Україна повинна шукати способи порозуміння з РФ?», – додав учасник.

Він нагадав важливість не лише написання нових міжнародних правничих документів, а й вироблення працездатних систем для їх реалізації.

«У всіх деклараціях, статутах та хартіях утілено віру держав у гідне життя людини як цінність, заради якої й існує інститут держави. Це обов’язок кожної країни – забезпечити своїм громадянам добробут, водночас не посягаючи на суверенітет та як наслідок добробут населення інших держав. Росія цинічно порушує ці усталені норми», – висловився експерт Маріо Перейра Гармендіа.

Учасник також наголосив, що війна Росії проти України несе наслідки й загрозу для всього світу, оскільки важко передбачити наступну жертву держави-агресорки – нею може стати будь-яка країна.

Політична редакторка Nation Media Group із Кенії Розелін Ндісі Обала теж сьогодні взяла участь у панельній дискусії. Вона висловила занепокоєння щодо майбутніх тенденцій розвитку економіки держав Глобального Півдня, оскільки війна Росії проти України підриває всю стабільність міжнародних відносин.

«Кенія знаходиться за тисячі кілометрів від України, але ми щоденно переживаємо катастрофічні наслідки російських ворожих дій. Ми та інші держави регіону відчуваємо підрив безпеки всередині країни внаслідок підвищення цін на продукти та часті демонстрації невдоволеного цим населення. Світова продовольча безпека на пряму впливає на розвиток держав Глобального Півдня, а без завершення війни та встановлення миру її не існуватиме», – переконана Розелін Ндісі Обала.

Завершальне слово цієї панельної дискусії взяла колишня пані-посол Аргентини в Україні, Генеральна секретарка Аргентинської ради міжнародних відносин (CARI) Ліла Ролдан Васкес. Учасниця конференції висловила власну впевненість у фундаментальній схожості цінностей українців та аргентинців, а також нагадала про історичну підтримку Аргентиною України у 1921 році, коли латиноамериканська держава визнала її незалежність.

«Повномасштабне вторгнення Росії у лютому 2022 року зруйнувало весь звичний нам міжнародний порядок. РФ відкрила скриньку Пандори, даючи сигнал іншим державам-агресорам нападати на країни, які вони вбачають слабшими й нижчими за себе», – висловилася пані Ліла Ролдан Васкес.

Вона також звернула увагу на відсутність прорахунку в діях Росії, позаяк прагнучи нападом на Україну залякати Захід, держава-агресорка навпаки спостерігає посилену мілітаризацію та розширення НАТО. 

«Ми маємо робити все, що в наших силах, задля збереження теми російсько-українською війни на перших шпальтах світових новин. Україна показує нам, де межа між добром та злом. Ця війна також спонукає нас до пришвидшення розвитку стосунків між державами Глобального Півдня та Україною. У нас наявні всі можливості для співпраці, а тому актори регіону повинні протягнути Україні руку допомоги вже сьогодні», – переконана Генеральна секретарка Аргентинської ради міжнародних відносин (CARI) Ліла Ролдан Васкес.

https://crimea-platform.org/news/panel-6-pereosmyslennia-mizhnarodnoho-poriadku-dennoho-u-sferi-bezpeky-ta-rozvytku-stiykist-ta-vidnovlennia-ukrainy-a-takozh-spivpratsia-pivden-pivden/