Індонезія має досвід тісного економічного та торговельного співробітництва з Україною
Про розвиток подальшої співпраці між Індонезією та Україною, розширення гуманітарних програм та можливостей для бізнес-комунікації розмовляємо з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Індонезія в Україні паном Аріфом Мухаммедом Басаламахом.
- Пане Посол, розкажіть, будь ласка, про бачення Індонезією шляхів подальшої співпраці з Україною, враховуючи складнощі з війною?
Індонезія дотримується основного принципу відносин між країнами відповідно до принципів Статуту ООН та міжнародного права - повага до суверенітету та територіальної цілісності. Місія Індонезії полягає в оптимізації можливостей двостороннього співробітництва між Індонезією та Україною, зміцненні двостороннього співробітництва в політичній, економічній та соціально-культурній сферах, а також у виконанні двосторонніх домовленостей, досягнутих двома країнами.
Позиція Індонезії щодо ситуації в Україні завжди була послідовною. Ми поважаємо суверенітет і територіальну цілісність як основний принцип відносин між країнами, відповідно до принципів Статуту ООН і міжнародного права. Ми також поважаємо суверенітет України щодо питання Криму та не погоджуємося на територіальні поділи, які порушують цілісність країни. Військові дії проти України є неприпустимими, оскільки вони ставлять під серйозну загрозу безпеку людей і загрожують миру та стабільності в регіоні та світі.
Індонезія закликає Раду Безпеки ООН вжити конкретних кроків, щоб запобігти погіршенню ситуації. Наша країна закликає припинити ситуації напруженості та ворожнечі та надає пріоритет мирному політичному врегулюванню шляхом діалогу та дипломатії. Пріоритетом дипломатії Індонезії є створення сприятливої ситуації, підтримка переговорів між сторонами конфлікту та заохочення гарантій безпечного проходу для гуманітарного реагування, а також заохочення всіх сторін надавати пріоритет безпеці цивільного населення.
Індонезія підтримала кілька резолюцій щодо України в ООН.
- Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Агресія проти України» (A/RES/ES-11/1; прийнята 2 березня 2022 р.). Індонезія є одним із співавторів цієї Резолюції. Із загалом 181 країни, які були присутніми на надзвичайній сесії Генеральної Асамблеї ООН та голосували, резолюцію схвалила 141 країна, включаючи Індонезію, п’ять країн її відхилили, а 35 країн утрималися. У резолюції, серед іншого, зазначено: (i) засуджуємо та закликаємо негайно припинити «спеціальну військову операцію» Росії проти України, яка, як вважається, порушила Статут ООН; (ii) заохочуємо Росію та Україну до негайного вирішення конфлікту мирним шляхом діалогу, переговорів і посередництва; (iii) наполягаємо на безпечних шляхах для надання гуманітарної допомоги.
- Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України» (A/RES/ES-11/2; прийнята 24 березня 2022 р.). Індонезія проголосувала за цю резолюцію. Із 183 присутніх країн 140 проголосували "за", п'ять "проти" і 38 утрималися. Символічно, що дата ратифікації цієї Постанови свідчить про місяць агресії Росії в Україні. У резолюції ГА ООН від 24 березня 2022 року наголошується на важливості гарантування вільного доступу і захисту цивільних осіб, припинення насильства та мирного врегулювання.
- Резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні». 23 лютого 2023 р. у Нью-Йорку було скликано 11-ту надзвичайну спеціальну сесію (ЕСС) Генеральної Асамблеї ООН. Індонезія підтримує суть і дух резолюції, яка підтримує Статут ООН і принципи міжнародного права, включаючи мирне вирішення конфліктів, повагу до прав людини і верховенство права.
За даними Статистичного управління Індонезії (BPS), у 2022 році економіка Індонезії зросла на 5,31 відсотка (порівняно з аналогічним періодом минулого року). Зростанню внутрішньої економіки країни сприяє збільшення зростання на 5,01% у четвертому кварталі 2022 року. Хоча економіка Індонезії зафіксувала негативне зростання під час пандемії COVID-19 у 2020 році, вона поступово демонструвала стійкість до швидкого відновлення та реалізації різних політик і конструктивних стратегій, прийнятих Урядом, включаючи програму боротьби з COVID-19 і відновлення національної економіки, як ключову політику для визначення успіху в розвитку національної економіки. Основний внесок у зростання ВВП (валового внутрішнього продукту) вносить сектор споживання. Цей сектор зріс на 4,48%. Водночас інвестиційний сектор та валові інвестиції в основний капітал (PMTB) зросли на 3,33%, а споживання домашніх господарств зросло на 5,7%.
Що стосується двостороннього співробітництва між Індонезією та Україною, то впродовж останніх 5 років Індонезія мала досвід тісного економічного та торговельного співробітництва між країнами. Індонезія залишалася найбільшим торговим партнером України в регіоні Південно-Східної Азії, а Україна – третім за величиною торговим партнером у Східній Європі. Індонезія є важливим партнером України в Південно-Східній Азії, і Україна може стати воротами для індонезійських інвесторів на європейський ринок. Наші країни отримали вражаючий двосторонній товарообіг у 2021 році, який склав 1,24 мільярда доларів США і збільшився на 22% порівняно з 2020 роком. На жаль, у 2022 році обсяг двосторонньої торгівлі становив 320 мільйонів доларів США та скоротився на 74% порівняно з 2021 роком. Основною продукцією, яку Індонезія експортувала в Україну, були пальмова олія, маргарин і кава.
Що стосується експорту зерна з України, Індонезія глибоко стурбована викликами глобальній продовольчій безпеці, загостреними поточними конфліктами та напруженістю. Президент Джоко Відодо особисто передав це занепокоєння президенту Зеленському в Києві в червні 2022 року та запросив усі сторони забезпечити безпеку експорту продовольства з України, враховуючи, що сільгоспвиробництво в країні є життєво важливим для глобального ланцюга поставок.
Таким чином, Індонезія зобов’язується вжити термінових заходів для порятунку життів, запобігання голоду та недоїдання, зокрема для усунення вразливості країн, що розвиваються, і закликає до прискореної трансформації до сталих сільськогосподарських і продовольчих систем і ланцюгів поставок.
Крім того, протягом наступних кількох тижнів в Індонезії відбудуться різні виставки та бізнес-форуми. Запрошуємо бізнесменів України взяти участь у Indonesia Europe Business Forum 2023 (Джакарта, 17 – 18 жовтня 2023 року), 38th Trade Expo Indonesia 2023 (Тангеранг, 18 – 22 жовтня 2023 року) та Indonesia Sharia Economic Festival & Halal Expo Indonesia 2023 (Джакарта, 25 – 29 жовтня 2023 року).
- Одним із фундаторів ACEAH є Індонезія. Які вагомі проєкти реалізує ACEAH в Азіатському регіоні? Наскільки сильним є економічний вплив цієї організації на інші регіони планети? Чи можлива в теперішній час співпраця з Україною?
Індонезія розпочала своє головування в АСЕАН у 2023 році, воно присвячено темі «АСЕАН має значення: епіцентр зростання». Головування Індонезії було передано Камбоджею на 40-му та 41-му самітах АСЕАН у листопаді 2022 року. Раніше Індонезія була головою АСЕАН у 1976, 1996, 2003 та 2011 роках.
Індонезія хоче, щоб АСЕАН залишалася важливою та актуальною і для членів цієї організації, і ззовні для Індо-Тихоокеанського регіону та світу.
АСЕАН має стати стабільним і мирним регіоном і опорою світової стабільності. АСЕАН також повинна послідовно підтримувати міжнародне право і не діяти як довірена особа будь-якої сторони. АСЕАН має стати регіоном, який підтримує людські цінності та демократію.
Щодо відносин між Індонезією та Україною:
Україна підписала документ про приєднання до Договору про дружбу та співробітництво АСЕАН на саміті АСЕАН у листопаді 2022 року в Пномпені, Камбоджа. АСЕАН є одним із регіонів світу, що швидко розвиваються. Тут є величезні можливості для торгівлі та політична підтримка з боку країн АСЕАН. Приєднання до угоди АСЕАН та співпраця принесе реальну користь державі, бізнесу та громадянам України.
У заяві голови 42-го саміту АСЕАН в Індонезії, травень 2023 року, також зазначено, що «стосовно України, як і всіх націй, ми продовжували підтверджувати нашу повагу до суверенітету, політичної незалежності та територіальної цілісності. Ми знову закликали дотримуватись Статуту ООН і міжнародного права. Ми підкреслили важливість негайного припинення бойових дій і створення сприятливого середовища для мирного врегулювання. Ця ситуація продовжує негативно впливати на нас, і тому ми прагнемо подвоїти наші зусилля, щоб пом’якшити її вплив, і працювати над тим, щоб наша АСЕАН залишалася епіцентром зростання для регіону та світу».
- У серпні цього року, в урочистій обстановці, Ви вручали вірчі грамоти Президенту України. Які Ваші враження від цієї зустрічі? Чим запам'яталася Ваша розмова із Володимиром Зеленським?
Вручення вірчих грамот Президенту України 17 серпня 2023 року створило позитивні враження про добрі відносини між двома державами.
Найбільше у розмові запам’яталося те, що Глави двох держав були знайомі та провели кілька переговорів і зустрічей як на міжнародних форумах (G20, G7), так і під час візиту Президента Республіки Індонезія в Україну в червні 2022 року.
Ми також підкреслили прихильність Індонезії допомозі, відбудові та реформам у секторі охорони здоров’я через програму Світового банку та Цільового фонду допомоги, відновлення, реконструкції та реформування України (URTF).
- Діяльність Посольства Індонезії в Україні відома своїми пізнавальними проєктами. Чи має нова команда Посольства плани подальшої популяризації культури Індонезії?
Враховуючи те, що з початком війни багато культурних заходів не могли проводитися, Індонезія продовжувала здійснювати культурні заходи через Програми стипендій в Індонезії для українських студентів, а також викладання індонезійської мови. Значною мірою освітнє співробітництво відбувається в рамках взаємодії вищих навчальних закладів України та Індонезії на основі відповідних угод про співпрацю. Університети Індонезії пропонують спеціальні стипендії для українських студентів. З метою підтримки українських студентів до пандемії Covid-19 діяли студентські обміни в рамках індонезійської урядової програми Darmasiswa Scholarship (вища освіта для студентів з України в Індонезії), а також міжнародної неурядової студентської програми обміну та волонтерства. Впродовж 2002-2023 років 145 студентів з України взяли участь у стипендіальній програмі Darmasiswa.
- Стипендія Darmasiswa
DARMASISWA — це однорічна стипендіальна програма без отримання ступеню, яка пропонується урядом Індонезії всім неіндонезійським громадянам із країн, з якими Індонезія має дипломатичні відносини, для вивчення індонезійської мови, мистецтва, музики, ремесел та інших спеціальних предметів у 68 обраних індонезійських вищих навчальних закладах в різних містах Індонезії. Ця програма організована Міністерством освіти, культури, досліджень і технологій у співпраці з Міністерством закордонних справ. Основна мета програми Darmasiswa - підвищити та культивувати інтерес до індонезійської мови та індонезійської культури серед громадян інших країн. Вона також створена для підвищення взаєморозуміння та зміцнення культурних зв’язків між різними націями. У програмі 2023/2024 років є чотири учасники з України.
- Стипендія Beasiswa Seni dan Budaya Indonesia / Indonesian Arts and Culture Scholarship (IACS)
Стипендія індонезійського мистецтва та культури (IACS) є флагманською програмою публічної дипломатії Індонезії в галузі мистецтва та культури. Програма, започаткована в 2003 році, надає стипендії, не пов’язані зі здобуттям ступеню, для молодого покоління, щоб вони особисто дізналися про мистецтво, культуру та місцеву мудрість Індонезії. Під час програми учасників приймають у кількох мистецьких центрах Індонезії. Потім лауреати збираються для фінального виступу на Індонезійському каналі в кінці кожної програми.
IACS проводиться щорічно, за винятком 2020 року через глобальну пандемію. У 2021 та 2022 роках програма проходила віртуально та отримала позитивні відгуки від учасників та мистецьких центрів. Станом на грудень 2022 року стипендію отримали 1024 випускники з 83 країн, у тому числі 2 з України. Оскільки глобальна ситуація нормалізується, ми прагнемо знову організувати IACS 2023. У зв’язку з цим Управління публічної дипломатії Міністерства закордонних справ, як організаційний комітет, співпрацюватиме з посольствами та консульствами Індонезії за кордоном для проведення серії відбіркових процесів. До уваги беруться, серед іншого, походження, стать, регіональне представництво лауреатів та інтерес до вивчення індонезійської культури.
Для забезпечення якості програми, включаючи надання лауреатам комфортного проживання в Індонезії, кількість іноземних лауреати IACS 2023 буде обмежена до 32 осіб.
Потім оргкомітет розподілить переможців до різних мистецьких центрів, розташованих у чотирьох провінціях, а саме на Балі, Західній Суматрі, Східному Калімантані та Східній Яві. Протягом приблизно двох місяців лауреати житимуть у мистецькому центрі або навколо нього, що дозволить їм дізнатися про мистецтво та культуру Індонезії, відчути місцеву спадщину та спілкуватися з місцевою громадою. Це згодом зміцнить взаєморозуміння, дружбу та міжлюдську співпрацю.
- Стипендія KNB Scholarship
Стипендія Beasiswa Kemitraan Negara Berkembang, відома як KNB Scholarship, є престижною стипендіальною програмою, яку пропонує уряд Республіки Індонезія заявникам із країн, що розвиваються. Стипендія, керована Генеральним директоратом вищої освіти, досліджень і технологій Міністерства освіти, культури, досліджень і технологій, виплачується з 2006 року 1608 одержувачам із 97 країн, у тому числі 6 з України. Роль стипендії KNB була центральною в підтримці індонезійських вищих навчальних закладів у їхніх зусиллях щодо інтернаціоналізації. Кількість іноземних студентів є показником глобалізації вищих навчальних закладів. На підтримку інтернаціоналізації індонезійських університетів і для задоволення зростаючого інтересу з боку абітурієнтів у всьому світі кількість стипендій, які присуджуються щороку, продовжує зростати. Стипендія також продовжує розширювати партнерство з авторитетними державними та приватними університетами в країні. Таким чином, стипендія підтримує покращення якості індонезійських вищих навчальних закладів, щоб вони відповідали стандартам університетів з міжнародною репутацією.
- Постійні сигнали тривоги не додають приємності від перебування в Києві. Наскільки Вам вдалося адаптуватися до сучасних реалій воєнного стану?
Індонезія розуміє ситуацію, яка зараз відбувається в Україні, і закликає припинити напруженість та ворожнечу. Ми надаємо пріоритет мирному розв’язанню конфлікту шляхом діалогу та дипломатії.
Посольство Індонезії в Києві завжди стежить за поточною ситуацією в Україні та адаптується до реалій на місцях, а також продовжує виконувати звернення та розпорядження Уряду України.
Олександр Кондратенко, Антоніна Ліннік, світлини з архіву редакції Часопису "Київ дипломатичний".
https://www.facebook.com/KievDiplomatic/posts/770734351730740