Нам потрібні чіткі рішення держав-членів НАТО, що дозволить розпочати планування процесу приєднання України до НАТО
«Верховна Рада України має відігравати одну з головних ролей у процесі євроатлантичної інтеграції», — наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко під час координаційної зустрічі членів Міжпарламентської ради Україна-НАТО (UNIC) та ПА НАТО разом із Віцепрем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною.
Зустріч відбулася з нагоди прийняття народними депутатами України Постанови «Про Звернення Верховної Ради України до держав-членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО), Парламентської асамблеї НАТО щодо членства України в Організації Північноатлантичного договору» (реєстр. №9192).
«Процес євроатлантичної інтеграції відбувається на різних рівнях. Одним із них є військовий — саме зараз на полі битви наші сміливі й мужні воїни показують, що вони більше, ніж гідні, бути «натівською» армією», — зауважив Перший віцеспікер, додавши, що інший рівень — це велика робота, яка потребує вдосконалення законодавства, відповідно до стандартів і принципів НАТО.
Окрім того, Олександр Корнієнко акцентував, що Україна є надійним, сильним партнером, невід’ємною частиною євроатлантичної безпеки: «Щодня наша держава платить найвищу ціну, захищаючи цінності свободи та демократії у Європі. Україна готова бути членом НАТО. Закликаємо країни-члени Альянсу проявити лідерство, ухваливши рішення для наближення України до членства на Вільнюському саміті та на Парламентській асамблеї НАТО, яка відбудеться у Люксембурзі у травні».
«Україна не просто подала заявку на членство у НАТО, ми розуміємо, що Україна готова до цього кроку», — зазначила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Вона висловила вдячність українським парламентаріям за ініціювання звернення Верховної Ради України до парламентів країн НАТО щодо запрошення України до Альянсу: «Історія показує, що саме парламентарії були рушіями процесу розширення».
Водночас вона акцентувала, що до початку повномасштабного вторгнення Україна виконувала Річні національні програми співробітництва Україна-НАТО, які передбачали вдосконалення законодавства як у межах політичних реформ, так й у сфері сектору безпеки й оборони. «Збройні Сили України на полі бою де-факто досягають взаємосумісності із силами Альянсу — вони освоюють західні зразки озброєння, проходять тренування у державах НАТО. Розраховуємо, що на Саміті НАТО у Вільнюсі буде закріплено досягнення повної взаємосумісності з Альянсом, що закладе також основу для подальших законодавчих змін», — зауважила вона.
Зі свого боку, Голова Постійної делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернєв зазначив, що є домовленість із партнерами ПА НАТО щодо прийняття декларації про підтримку України: «Це виняток, який роблять зараз наші партнери, приймаючи таку декларацію по одній країні з конкретними меседжами». Він повідомив, що нині триває робота над текстом, який має бути проголосований на весняній сесії. Водночас висловив сподівання, що документ щодо підтримки України буде прийнятий, додавши, що цей текст перетинатиметься зі Зверненням Верховної Ради України до держав-членів НАТО та ПА НАТО щодо членства України в Організації Північноатлантичного договору, а також із резолюцією Сеймасу Литовської Республіки про головні цілі країни на саміті НАТО, який відбудеться у Вільнюсі у липні.
Голова Постійної делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО зауважив, що координаційна зустріч — це захід, що відбувається на постійній основі, «аби якомога швидше просуватися до членства у НАТО».
«Консолідуємо наші зусилля та тісно співпрацюємо у різних напрямах разом із колегами», — наголосив насамкінець Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Довідково. У зустрічі також взяли участь Голова Комітету національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич, заступник Голови Комітету національної безпеки, оборони та розвідки, Голова Постійної делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернєв, заступник Голови Комітету національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла, членкиня Комітету національної безпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська, Голова Комітету зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко, Голова підкомітету антикорупційної політики у сфері цифрових інновацій та публічних даних Комітету антикорупційної політики Олексій Жмеренецький, заступник Голови Комітету правоохоронної діяльності Галина Михайлюк і Голова Комітету інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе.