В посольстві Куба пройшла презентація  «Звіту ГА ООН про блокаду США проти Куби 2019»

В посольстві Республіки Куба, на презентацію  «Звіту ГА ООН про блокаду США проти Куби 2019» зібралися представники громадських організацій, науковці, політичні діячи, ЗМІ.

Перед початком презентації відбулось покладення квітів до Пам'ятної дошки Каміло Сьенфуегос, 60-річчя загибелі якого відзначається в жовтні.

Презентацію звіту зробила посол Республіки Куба Натача Діас Агілера, доповідь якої ми публікуємо в повному обсязі:

«Резолюція під назвою «Необхідність припинення економічної, торгової та фінансової блокади, введеної Сполученими Штатами Америки проти Куби», буде представлена ​​двадцять восьмий раз на Генеральній Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, де міжнародне співтовариство неодноразово підтримувала острів. У доповіді зібрані численні приклади того, як ця політика геноциду Сполучених Штатів позначається на кожній кубинської сім'ї і на кожному секторі нашої економіки.

У цьому 2019 році сукупність тисків, санкцій, ворожих актів, економічних агресій, організованих адміністрацією Дональда Трампа, ще більше посилює незаконну, злочинну і геноцидну блокаду, яка представляє собою масове, кричуще і систематичне порушення прав людини кубинців.

Ця Доповідь є свідченням того, як економічна, торговельна та фінансова блокада, яка введена проти Куби, продовжує служити гальмом для розвитку всього потенціал кубинської економіки, для здійснення Національного плану економічного і соціального розвитку країни, а також для досягнення Порядку денного на період до 2 роки і її цілей сталого розвитку.

З квітня 2018 року по березень 2019 року, в період, що охоплюється даною доповіддю, посилення блокади як і раніше залишалося центральною віссю поли тики уряду Сполучених Штатів щодо Куби, що зробило все більш помітний вплив на її екстериторіальне застосування. Стратегія США була спрямована на консолідацію протистояння і ворожості як на декларативному рівні, так і при здійсненні заходів економічної агресії проти країни.

Блокада представляє найбільш несправедливу, жорстку і тривалу односторонню систему санкцій, застосовану  по відношенню до будь-яких країн. Це по своєї сутті і цілі, односторонній акт агресії і постійна загроза стабільності Куби. З квітня 2018 року по березень 2019 року ця політика продовжувала посилюватися, з особливого приділяючи особливу увагу її екстериторіальному аспекту.

У своєму прагненні перешкодити економічному розвитку Куби, уряд Сполучених Штатів видав розпорядження Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів і Бюро з питань промисловості та безпеки (BIS) Міністерства торгівлі Сполучених Штатів про скасування з 5 червня 2019 року публічних ліцензій на групові поїздки в освітніх цілях "народ-народу" і про відмову у видачі ліцензій на тимчасове перебування неторгових повітряних суден та пасажирських і прогулянкових суден, включаючи круїзні судна. Цей захід, на додаток до жорсткого обмеження поїздок американців в країну, безпосередньо позначається на кубинському приватному секторі, що формується. Уряд Сполучених Штатів застосовує конкретні нетрадиційні заходи, які передбачають більшу агресивність і екстериторіальність для запобігання поставок палива в нашу країну з різних ринків.

У зв'язку з цим вони включають прямі погрози, переслідування компаній, тиск на Уряди, дії проти судноплавних компаній і страхових компаній, що представляє собою ескалацію, котра має на дискримінаційні стримують наслідки. Характер заходів, що застосовуються в даний час, є безпрецедентним. Видворення двох дипломатів з штаб-квартири ООН в США викликає абсолютне і рішуче неприйняття нашого народу і нашого Уряду. Це абсолютно необґрунтоване і незаконне дія. Вона спрямована на ескалацію двосторонньої напруженості, на закриття посольств і погіршення відносин. Вона пов'язана з неухильним зростанням заходів, що перешкоджають зовнішній торгівлі, і посиленням переслідування банківських і фінансових відносин Гавани з іншими країнами. У документі підкреслюється безпрецедентна демонстрація рішення, яке на підставі розділу III Закону Хелмса-Бертона надає можливість прийняття юридичних заходів в судах США за судовими позовами, поданими громадянами або організаціями США проти підприємств і осіб Куби або третіх країн, чия торгова діяльність пов'язана з майном, націоналізованим на Кубі в 1960 році. Такі судові процеси безпосередньо і прямий вплив на кубинські підприємства і треті країни, одночасно завдаючи шкоди торговим, фінансовим та економічним переговорних процесів на різних рівнях. На цьому етапі Державний департамент тричі розширював «Список обмежених кубинських підприємств», на які поширюються додаткові санкції до тих, які були введені з метою підтримки блокади. Кубинський народ рішуче і категорично відкидає недавні дії уряду США.

Крім того, в доповіді вказуються численні факти неприйняття блокади навіть в Сполучених Штатах, і стверджується, що ці санкції розцінюються як акт геноциду в силу Конвенції про попередження злочину геноциду і покарання за нього від 1948 року, і як акт економічної війни, відповідно до положень, прийнятий Лондонською військово-морською конференцією в 1909 році. Куба повідомляє про втрати, викликаних блокадою США, за період з квітня 2018 року по березень 2019 року на суму 4 мільярди 343 мільйони доларів і накопичений збиток на 138 мільярдів 843 мільйони доларів. І за ці шість десятиліть накопичений збиток становить 922 мільярда 630 мільйонів доларів. Проте, можна підрахувати або виміряти економічний збиток, але не гуманітарний збиток. Тільки організована країна з єдиним і солідарним населенням може без подальшого збитку протистояти ситуації такого масштабу.

Поведінка нинішнього уряду Сполучених Штатів є образою для міжнародної спільноти, яка протягом 27 років поспіль засуджує блокаду Куби в рамках Організації Об'єднаних Націй. Воно ігнорує послідовні резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй і заяви зустрічей на вищому рівні глав держав і урядів Європейського союзу, Латинської Америки і Карибського басейну, Африканського союзу, Співтовариства країн Латинської Америки і Карибського басейну (СЕЛАК), Групи 77 плюс Китай і Руху неприєднання, серед інших організацій, які вимагають припинення блокади Куби.

Куба не відмовиться від своїх принципів і не припинить висувати свої вимоги щодо повного зняття блокади. Тому 6-7 листопада 2019 року кубинський уряд знову представить Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй проект резолюції під назвою "Необхідність припинення економічної, торгової та фінансової блокади, введеної урядом Сполучених Штатів Америки проти Куби ".

Резолюція, яка буде представлена ​​в цьому році, містить тільки основні оновлення згідно строгим вимогам і мінімальні зміни в передостанньому пункті преамбули з метою розробки формулювання, що враховує заходи щодо посилення блокади, які застосовуються з 2017 року.

Куба знову висловлює свою незмінну вдячність міжнародній спільноті за вимогу припинити цю незаконну, геноцидну і екстериторіальну політику».

На закінчення промови, посол Республіки Куба Натача Діас Агілера процитувала відомі слова Фіделя Кастро Рус:

«У цьому особливо складному контексті Куба і її народ розраховують на подальшу підтримку з боку міжнародної спільноти законних вимог про припинення економічної, торгової та фінансової блокади, введеної урядом США. У такому випадку, як імперіалістичний уряд, який силою містить військову базу на нашій території і піддає наш народ злочинної економічної блокади, може говорити про правах людини? ... Ми готові гідно і самовіддано протистояти імперіалістичної блокаді стільки років, скільки необхідно. Якщо інші йдуть на компроміс, якщо інші дозволяють себе підкупити, якщо інші зраджують, Куба залишатиметься прикладом революції, яка капітулює, не продається, не здається, не встає на коліна»

Після обговорення промови була прийнята заява, яку від імені Асоціації дружби «Україна - Куба» зачитав її президент Віктор Пасак:

«Асоціація дружби «Україна - Куба» глибоко стурбована спробами адміністрації США по легітимізації так званої доктрини Буша про «зміну режиму» щодо Куби та ескалації агресивних дій з боку уряду США проти Острова Свободи, Венесуели і Ірану. Мова йде не про що інше, як про надання «другого життя» закону Хелмса-Бертона, який є актом прямої агресії проти суверенітету Куби, її політичної та економічної системи. Розглянемо чотири розділи цього антилюдського закону.

Перший покликаний посилити застосування блокади і економічних санкцій проти Куби на міжнародному рівні. Другий - формує так званий план політичного «переходу» на Кубі і втручання США в долю цієї країни. Третій розглядає захист осіб, в тому числі тих, хто в той час не мав громадянства США і чиє майно було націоналізовано або експропрійовано на Кубі. З цією метою закон передбачав ряд норм, які надавали можливість подавати в суди США позови проти організацій, «які торгують» цим майном. Можливість подавати позови проти бенефіціарів «торгівлі» постійно відкладалася з 1966 року до цього часу. І четвертий розділ встановлював положення про заборону на в'їзд в США посадових осіб і членів їх сімей, а також володарів компаній, «які торгують» націоналізованим або експропріювати майном.

Отже, цим законом адміністрація Трампа на сьогоднішньому етапі домагається інтернаціоналізації блокади Куби, встановленої США в односторонньому порядку. Це саме те, проти чого рішуче виступає весь демократичний світ. Адже мова йде про грубе порушення прав третіх країн, до яких можуть бути застосовані примусові заходи, щоб розірвати їх відносини з Кубою в інвестиційній та торгівельній сферах і підпорядкувати ці суверенні держави волі Сполучених Штатів Америки.

Всі громадські організації України, об'єднані в Асоціацію дружби «Україна-Куба», які завжди будуть пам'ятати те, що зробила для України Республіка Куба в мінімізації жахливих наслідків Чорнобильської катастрофи, надавши безкоштовну медичну допомогу 24 тисячам чорнобильських дітей, одностайно підтримують звернення незалежного експерта Ради ООН з прав людини пана Ідрісса Джазаїрі до міжнародного співтовариства об'єднатися, щоб не допустити введення односторонніх репресивних заходів з боку США проти Куби, Венесуели і Ірану, що створює нову загрозу для світу і світової безпеки. Куба - ми з тобою! Венсеремос !!!» - закінчив читати заяву Віктор Пасак.

 

Олександр Кондратенко,часопис "Київ дипломатичний" & "Kyiv diplomatic" magazine, світлини автора