Україна є стратегічним зовнішньоекономічним партнером для Болгарії

Інтерв’ю   Стефана Софронієва,

 керівника торгово-економічної місії

 Посольства Болгарії в Україні

 -           Пане Софронієв, як би Ви описали стан двосторонніх економічних відносин між Україною та Болгарією на сьогоднішній день?

-           На сьогоднішній день Україна входить до числа важливих зовнішньоекономічних партнерів Болгарії, що є результатом довготривалих, навіть багатовікових відносин між нашими двома країнами.

Я не буду заглиблюватися надто далеко в історію, а тільки нагадаю, що Болгарія є першою країною, яка визнала незалежну Україну, і минулого року відзначалась100-а річниця від дня встановлення дипломатичних відносин між Царством Болгарія та Українською Народною Республікою. Болгарія також є однією з перших держав ЄС, яка ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.

Існуючий на сьогодні високий рівень двосторонніх економічних відносин між Україною та Болгарією безпосередньо пов’язаний з активними довготривалими історичними та культурними двосторонніми відносинами, традиційними дружніми зв’язками між народами двох країн, їх географічною, історичною, культурною, мовною та релігійною близькістю, а також наявністю в країні найбільшої історичної болгарської діаспори за кордоном (близько 225 000 осіб за українськими даними станом на 2010 р.). Звідси і випливає багатогранний характер наших двосторонніх економічних відносин, що існує на сьогоднішній день.

-           Що саме Ви маєте на увазі під «багатогранним характером» наших двосторонніх економічних відносин?

-           Я маю на увазі, що Україна є стратегічним зовнішньоекономічним партнером для Болгарії, у повному розумінні цього слова. Як показує практика, майже немає галузі економіки, яка б не відображалась в наших двосторонніх відносинах. Саме такими є зовнішня торгівля, інфраструктура та транспорт, енергетика, туризм, сільське господарство, фінанси та страхування, промисловість та інвестиції. За останні роки значно активізувався і обмін та навчання кадрів в галузі туризму, високі технології та інше, при цьому в нашу країну щороку приїжджають працювати в галузі туризму більше 4000 українських громадян, а українські програмісти стають все більш затребуваними у швидко зростаючому ІТ секторі в Болгарії.

-           Що стосується торгівлі, яким є товарообіг та що Україна імпортує з Болгарії?

-           У 2008 р. наш з Україною товарообіг перевищував 3 млрд. дол. В період до 2013 р. товарообіг варіювався між 1 та майже 2 млрд. дол. З 2014 до 2016 р. спостерігається явний спад товарообігу. Однак в останні роки спостерігається поступове відновлення активності та постійний темп зростання, і за минулий рік товарообіг становив більше 785 млрд. дол. У першій половині 2019 р. зростання порівняно з тим самим періодом минулого року продовжується майже на 20%.

Болгарські товари, які імпортуються в Україну, досить різноманітні: моторні та промислові масла, медикаменти та косметичні препарати, мінеральні та хімічні азотні добрива, підшипники, електричні прилади (бойлери та водонагрівачі), хлібобулочні, печені та кондитерські вироби, крафтовий папір та крафтовий картон, побутова хімія, скло та дзеркала, автомобільні та промислові акумулятори та інше.

Збільшується інтерес до болгарського вина в Україні. З одного боку культура вина в останні роки, здається, стає все більш поширеною, та поважаючі себе спеціалізовані винні мережі і ресторани прагнуть розширювати асортимент вин, які вони пропонують, поза традиційно відомими. У той же час велика кількість українців, які відвідують Болгарію, повертаючись в Україну, привозить з собою декілька пляшок болгарського вина, яке в них швидко закінчується, та вони шукають, де можна купити ще .

Тут можна відзначити, що Болгарія була серед трьох найбільших у світі експортерів вина у 70 та 80-х роках. На сьогоднішній день болгарське вино є дуже популярним у світі та регулярно отримує різноманітні нагороди.

-           А що Болгарія купує в Україні?

-           Продукція, що експортується з України в Болгарію, є більш одноманітною. В Болгарію імпортується багато продукції з українського металургійного та деревообробного секторів, деталей залізничного транспорту тощо. Проте все більшої популярності набуває і різноманітна продукція харчової промисловості, включаючи різні кондитерські вироби, в тому числі моє улюблене морозиво «пломбір», яке має унікальну властивість повертати в минуле (в дитинство) Сальдо зовнішньої торгівлі традиційно на користь України.

-           Якою є ситуація в галузі інвестицій? Болгарія відома як одна з країн ЄС з хорошим інвестиційним кліматом.

-           Болгарія пропонує вдале поєднання політичної та макроекономічної стабільності і стимулів для інвесторів. Болгарський лев закріплений за євро відповідно до домовленостей валютної ради протягом більше 20 років. Наша країна пропонує найнижчі податки - 10% корпоративний і приватний податок та 0% корпоративний податок в зонах з високим рівнем безробіття, а також найнижчі витрати на оплату праці в ЄС у поєднанні з конкретними заходами для заохочення інвесторів. Доступ до фінансування з ЄС - понад 8 мільярдів євро з фондів ЄС у найближчі роки - також відіграє значну роль у залученні іноземних інвесторів. Наразі в Болгарії повноцінно функціонують 14 промислових зон, понад 20 з майже повністю побудованою інфраструктурою та майже 30 у стадії будівництва.

Серед процвітаючих секторів нашої країни та таких, які традиційно приваблюють інвестиції, є електротехніка, машинобудування, харчова промисловість, транспорт та логістика, фармацевтична та хімічна промисловість. За останні роки спостерігається надзвичайно активний розвиток та інвестиційний інтерес в галузі високих технологій та комунікацій, аутсорсингу ділових операцій та автомобільної промисловості. В останньому зараз на території країни працюють понад 100 компаній, причому 80% автомобілів у Європі мають запчастини, виготовлені в Болгарії.

Крім того сектор нерухомості також залучає значну частину іноземних інвестицій, у тому числі українських. Все більше українських громадян купують власне майно в країні з метою проведення своїх відпусток, але часто і для інвестиційних / комерційних цілей.

-           Чи є в Україні болгарські інвестиції та які? Як наша країна сприймається у якості інвестиційного призначення серед болгарського бізнесу?

-           Близько 200 компаній з болгарським капіталом працюють в Україні, з них близько 35% є представництвами болгарських компаній. Серед компаній, що працюють в Україні з участю Болгарії, - компанія з нафтопереробного сектора «Пріста Ойл», болгарський фармацевтичний гігант «Софарма», страхова компанія «Євроінс», мережа бутик-кондитерських «Репріза» та інші. У жовтні 2010 року болгарська компанія «Каолін» відкрила в Україні завод з обробки та переробки кварцового піску, інвестиційний проект якого складає 15 мільйонів доларів.

На жаль, інвестиційне середовище в Україні досі сприймається болгарським бізнесом як високоризикове, що суттєво обмежує використання існуючого так чи інакше потенціалу та часто відштовхує болгарських підприємців від реалізації своїх інвестиційних проектів у країні. Однак я вірю, що це ось-ось зміниться, так як існують позитивні показники в напрямку покращення ділового та інвестиційного середовища в Україні.

-           Болгарія завжди була серед популярних напрямків для українських туристів. Які тенденції спостерігаються в цьому відношенні за останні роки?

-           Болгарія справді посідає важливе місце серед іноземних туристичних напрямків, яким українці віддають перевагу, і ще більше ми задоволені тим, що тенденція останніх років - це постійне збільшення кількості українських туристів, які відвідують нашу країну. На практиці за останні 10 років їх кількість зросла майже на 400%, досягнувши майже 380 000 осіб за останній рік. В цьому році зростання продовжується, перевищуючи 24 % за перші 8 місяців.

Я хочу наголосити, що свідченням важливості України як стратегічного туристичного партнера для Болгарії є щорічна участь нашої країни у великих туристичних виставках UITT та UITM, що проходять в Києві з часу їх першого видання, тобто протягом 26 років.

В Україні Болгарія зазвичай асоціюється з морським туризмом, і він продовжує займати велику частку у візитах українських туристів до нашої країни. Проте в останні роки спостерігається зростання інтересу до інших видів туризму, особливо СПА та зимових, умови яких в нашій країні досі мало відомі в Україні. Тут потрібно відзначити, що Болгарія є другою за величиною в Європі за кількістю мінеральних джерел, внаслідок чого існують численні СПА-комплекси, які пропонують різноманітні терапії. Що стосується зимового / гірськолижного туризму, то близько 30% нашої території є гірською, а середня тривалість гірськолижного сезону - близько 130 днів на рік. Лише в радіусі менше 2 годин на автомобілі від Софії розташовано 5 гірськолижних курортів.

Зростає також популярність культурного, релігійного та екологічного туризму, а також  інтерес до організованих відвідувань дитячих та юнацьких таборів, в основному в літній сезон і особливо на узбережжі.

Також спостерігається зростання не лише туризму, а й бізнес-орієнтованих відвідувань, тренінгів тощо. Щодня здійснюється прямий авіарейс Київ-Софія, а з весни цього року два рази на тиждень літають і лоукости компанії «Рейнар», завдяки чому менш ніж двогодинний політ між двома столицями стає ще більш доступним.

 Олександр Кондратенко, світлини Олександра Авраменка та надані Посольством Болгарії в Україні