Болгарія: три столиці

Болгарія — одна з найстаріших держав Європи. Витоки болгарської державності сягають ранього Середньовіччя. Пліска, Преслав, Тирново, Софія – чотири болгарські столиці, подорожуючи якими можна познайомитись з неймовірної історичною та культурно спадщиною країни, де виникла кирилиця – абетка, якою ми користоємось і нині.

 Перше враження

Болгарія зустріла оперативною роботою аеропорту, спекотною погодою і теплими словами, приязними людьми і такою довгоочікуваною нічною прохолодою. Нічна Софія загубилась серед неймовірної архітектури в імперському стилі початку 20 століття, нагадуючи чимось Будапешт та Відень, і водночас стрімко летить у майбутнє сучасними скляними фасадами та неоновими вогнями. Вулицями мчать автівки з модерновою музикою, що лунає з відкритих вікон, а тротуаром прогулюються пари, які пережили не одну зміну влади. Вечірня Софія зачаровує вогнями, теплим подихом вітру і привітними перехожими. Її гостинність не має меж. Тому у самісінькому центрі, неподалік від будівлі парламенту, виблискує банями православна церква. І збудована вона на землі, власницею якої є Росія. От так, серед болгарської столиці є клаптик російської землі зі збудованою церквою.

Софія – сучасна столиця Болгарії

Софія, як справжня пані, вміє здивувати. І відкрити свої потаємні куточки, які, сконцентрувавшись у центрі болгарської столиці, ховаються серед зелені парків та скверів. Улюблене місто римських імператорів, візантійських володарів, османських султанів, болгарських царів та радянських керівників.

Місто, яке гармонічно поєднало в собі імперських австрійський, італійський, візантійський, орієнтальний стилі, додавши до нього сталінського ампіру.

Місто, біля гарячих мінеральних джерел якого мирно набирають воду корінні мешканці поважного віку, бавляться діти, голяться, перуть та вмиваються бездомні і діляться останніми новинами дідусі.... Місто, в якому на одному майдані стоять поряд мечеть, синагога та церква....

Місто, в якому єдину термальну купальню перетворили на музей міста, а для парламенту відновили аж дві будівлі... Місто, в якому час міняється на годину в залежності від того, крок вправо чи вліво ти зробиш... Місто, в якому майже поряд розташовані пам'ятники двом відомим людям, що вмерли від інфаркту, щоправда один - цар Самуїл, побачивши осліпленими дві тисячі свого війська, а другий - 84-річний письменник Іван Вазов, у ліжку зі своєю 27-річною коханкою.... Місто, в якому ... Здається, тут можна жити роками, і щодня відкривати для себе щось нове і дивовижне.

Але час, перескочивши Грінвічський меридіан, стрімко летить, а ми, віддавши належне комфорту Інтерконтиненталю з просеко на сніданок, висуваємось у нашу подорож древніми столицями Болгарії.

Антоніна Ліннік,

власниця туристичного журналу «Робінзон»,

головна редакторка часопису «Київ дипломатичний»

світлини автора та Олександра Кондратенка